Shuningdek

Imperial kartoshka "Yelizaveta": rus selektsiyasi klassiklarining xilma-xilligi va fotosurati tavsifi

Imperial kartoshka



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

"Elizaveta" - bu qadimgi klassik nav, bu havaskor bog'bonlar va biznes fermerlari tomonidan yuqori baholanadi. Ko'zni qamashtiradigan oq tanali mazali ildiz mevalari oshpazlik tajribalari uchun ham, sotish uchun ham juda mos keladi. Xilma-xillik yuqori hosil, kasalliklarga chidamlilik va boshqa muhim fazilatlarni namoyish etadi.

Ushbu maqolada biz "Elizabeth" kartoshka navi - xususiyatlari, fotosuratlari va etishtirish xususiyatlari haqida hamma narsani taqdim etamiz.

"Elizabeth" kartoshkasi: navlarning tavsifi, fotosurat

Turli xil ismYelizaveta
umumiy xususiyatlaryaxshi hosil beradigan eski rus navlaridan biri
Pishib etish davri65-80 kun
Kraxmalli tarkib13-14%
Savdoga mo'ljallangan ildiz mevalari80-140 gr
Butadagi tuplar soni10 ga
Yo'l bering400 s / ga gacha
Iste'molchining fazilatlariyaxshi ta'm, pulpa qoraymaydi
Sifatni saqlash93%
Peel coloroq
Pulpa rangioq
O'sayotgan mintaqalar afzalShimoliy, Shimoliy-G'arbiy, Markaziy, Volgo-Vyatka, Shimoliy Kavkaz, Uzoq Sharq
Kasalliklarga qarshilikkech blightga o'rtacha darajada ta'sir qiladi
Rivojlanayotgan xususiyatlarstandart qishloq xo'jaligi texnologiyasi
MuallifRossiya qishloq xo'jaligi akademiyasining "Belogorka" qishloq xo'jaligi davlat ilmiy-tadqiqot instituti "Vsevolojsk selektsiya stantsiyasi" bilan birgalikda

Turning asosiy xususiyatlari:

  • ildiz mevalari etarlicha katta, vazni 83 dan 140 g gacha;
  • yumaloq-oval shakli, to'mtoq uchi bilan;
  • ildiz mevalari toza, kattaligi va vazni bo'yicha hizalanadi;
  • po'sti och sariq yoki kremsi, bir tekis rangda, o'rtacha silliq;
  • ko'zlar yuzaki, mayda, rangsiz, ko'zga tashlanmaydigan;
  • kesilgan go'sht oq rangga ega;
  • kraxmal tarkibi 13 dan 18% gacha;
  • ildiz mevalari oqsil, qimmatbaho aminokislotalar va vitaminlarga boy.

Ushbu fotosuratlarda Elizaveta navlari ko'rsatilgan:

Xarakterli

Kartoshkaning "Elizaveta" navi o'rtacha, ertapisharga tegishli. Hosildorlik yaxshi, iqlim sharoitiga va tuproq unumdorligiga qarab o'zgarib turadi gektariga 290 dan 400 sentnergacha... Ayniqsa muvaffaqiyatli yillarda 1 gektar maydondan 550 sentnergacha hosil olish mumkin.

Jadvalda siz boshqa kartoshka navlari uchun hosildorlikni ko'rishingiz mumkin:

Turli xil ismYo'l bering
Yelizaveta1 gektar maydondan 400 sentnergacha hosil olinadi.
Juvel1 gektar yerdan 700 sentnerdan ortiq hosil olish mumkin.
MeteorMintaqa va iqlim sharoitiga qarab gektaridan 200 - 400 tsentner.
Qirq kun1 gektardan 200 sentnerdan 300 sentnergacha yig'ishingiz mumkin.
Minerva1 gektardan 200 dan 450 tsentnergacha hosil olindi.
KaratopGektaridan 200-500 tsentner yig'ishingiz mumkin.
VenetaO'rtacha ko'rsatkich gektariga 300 sentnerni tashkil etadi.
Jukovskiy ertaO'rtacha gektariga 400 sentner.
RivieraGektariga 280 dan 450 sentnergacha.
KirandaGektariga 110 sentnerdan 320 sentnergacha.

Yig'ilgan kartoshkani bir necha oy davomida tijorat sifatini yo'qotmasdan yaxshi saqlash mumkin. Tashish mumkin. Oq tanli katta, och rangli ildiz mevalari sotish uchun juda yaxshi.

Butalar ixcham, past, tik, o'rtacha tarvaqaylab ketgan. Yashil massaning shakllanishi juda ko'p. Barglari o'rta bo'yli, quyuq yashil, tukli, biroz to'lqinli qirralari va aniq izlari bor. Corolla oq, ixchamdir. Gullar oz, tezda tushadi. Mevalar bog'lanmagan.

Ildiz tizimi yaxshi rivojlangan. Ildizlar do'stona shakllanadi, har bir tup ostida kamida 10 tanlangan kartoshka hosil bo'ladi... Kichik buyumlar miqdori minimaldir.

Xilma-xillik g'amxo'rlik qilishni talab qilmaydi hatto tajribasiz bog'bonlar tomonidan ekilgan bo'lishi mumkin. Mineral komplekslar va organik moddalar bilan eng yaxshi kiyinish, baland tog'lar hosil bo'lishi bilan o'rtacha sug'orish va tepalikka tavsiya etiladi. Yovvoyi o'tlarni nazorat qilish uchun mulchalashdan foydalaning.

Birinchi ildiz mevalarni yoz o'rtalarida qazish mumkin, ammo kartoshka vegetatsiya oxiriga qadar maksimal hosildorlikka etadi (Ekishdan 70-90 kun o'tgach). Urug'lik materiallari degeneratsiyaga moyil emas, yangilanish talab qilinmaydi. Siz keyingi ekish uchun kartoshkani o'zingiz terishingiz mumkin.

"Elizabeth" - yaxshi immunitetga ega nav... Kartoshka kamdan-kam hollarda saraton kasalligi yoki oddiy qoraqo'tirdan aziyat chekadi, butalar qora oyoqqa, oltin kist nematodalariga va turli xil qo'ziqorin infektsiyalariga chidamli. Cho'qqilar va ildizlarning kechqurun kuyishi, fusarium va vertikal tomirlar solishi, alternarioz natijasida yuzaga kelishi mumkin bo'lgan zarar.

Kartoshka har xil quruq va ortiqcha suvsiz, yoqimli muvozanatli ta'm... Kesish va pishirish paytida qor-oq pulpa qoraymaydi. Ildizlar ko'p qirrali, ularni qaynatish, qovurish, dimlash, to'ldirish mumkin. Lazzatli frantsuz kartoshkasi ildiz sabzavotlaridan olinadi, kartoshka pyuresini tayyorlash mumkin.

Zo'r ta'mi va o'rtacha kaloriya miqdori tufayli ildiz mevalarni ekmoqchi bolalar yoki parhez ovqatlari uchun tavsiya etilishi mumkin.

Kelib chiqishi

"Elizaveta" - bu rus selektsionerlari tomonidan etishtiriladigan eng qadimgi navlardan biridir. 1996 yilda Rossiya Federatsiyasining Davlat reestrida ro'yxatdan o'tgan... Shimoliy, Shimoliy-G'arbiy, Markaziy, Volgo-Vyatka, Shimoliy Kavkaz, Uzoq Sharq mintaqalari uchun rayonlashtirildi.

Kultivatsiya tavsiya etiladi sanoat dalalarida, fermer xo'jaliklarida va shaxsiy yordamchi xo'jaliklarda... Turli tuproqning oziqlanishi va namlik darajasiga sezgir.

Afzalliklari va kamchiliklari

Turning asosiy xususiyatlari quyidagilarni o'z ichiga oladi:

  • ildiz sabzavotlarining ajoyib ta'mi;
  • yuqori mahsuldorlik;
  • ildizlarning ko'p qirraliligi;
  • yaxshi savdo fazilatlari;
  • yig'ilgan hosil uzoq vaqt saqlanadi;
  • asosiy kasalliklarga qarshilik.

Turning kamchiliklari yo'q edi. Yo'l bering iqlim sharoitiga va tuproqning oziqlanishiga bog'liq.

Quyidagi jadvalda siz "Farmer" navining xususiyatlarini boshqa o'ta erta navlari bilan ildiz mevalarining vazni og'irligi va ularni saqlash sifati bo'yicha taqqoslashingiz mumkin:

Turli xil ismSotiladigan tuplarning vazni (gramm)Sifatni saqlash
Yelizaveta80-14093%
Meteor100-15095%
Minerva120-24594%
Kiranda92-17595%
Karatop60-10097%
Veneta67-9587%
Jukovskiy erta100-12092-96%
Riviera100-18094%

Rivojlanayotgan xususiyatlar

Kartoshka tavsiya etiladi may oyining ikkinchi yarmida o'simliktuproq etarlicha iliq bo'lganda. Xilma-xillik engil sovuqqa toqat qiladi, ammo sovuqlar bu uchun zararli hisoblanadi. Ekish materiallari o'yib ishlangan, tuproq yaxshilab yumshatilgan, undan keyin dezinfektsiyalovchi vositalar bilan ishlangan.

Kartoshka afzal ko'radi engil qum bazasi... Qadimgi gumus va o'tin (tercihen qayin) kullari ozuqaviy qiymatini oshirishga yordam beradi, ular teshiklarga yotqizilgan. Ildizlar kamida 70 sm qator oralig'i bilan 35 sm masofada ekilgan, chuqurligi kichik, taxminan 10 sm.

Turli tuproqni oziqlantirishga sezgir. Mavsum butalari uchun 2-3 marta kaliy yoki magniyga asoslangan mineral komplekslar bilan urug'lantiriladi... Tayyor o'g'itlar suyultirilgan mullen yoki parranda axlati bilan almashtirilishi mumkin.

Bitta bargli oziqlantirish ham foydalidir, masalan, suyultirilgan superfosfat bilan purkash. Bunday qayta ishlashni o'rim-yig'imdan 10 kun oldin amalga oshirish tavsiya etiladi.

Oddiy tuproq namligini ta'minlash yordam beradi tomchilatib sug'orish tizimi... U quruq yozda ekishni saqlab qoladi. Agar ortiqcha namlik bo'lsa, tuproqni o'tin bilan sepish mumkin.

"Elizabeth" kartoshkasi juda katta ildiz hosil qilishi mumkin... Ularning o'sishini rag'batlantirish uchun, qazishdan bir hafta oldin, siz barcha tepalarni kesib tashlashingiz kerak. O'rim-terimdan so'ng, ildiz chegara yoki soyabon ostida quritiladi. Urug'li kartoshka o'sish bosqichida tanlanadi, butalar oldindan belgilanishi kerak. Qazishdan keyin urug 'alohida saqlanadi.

Kasalliklar va zararkunandalar

"Elizabeth" navi etarli odatdagi kasalliklarga chidamli tungi tunlar: kartoshka kereviti, oltin kist nematodasi, oddiy qoraqo'tir. Bunga kamdan-kam hollarda qora oyoq, turli xil viruslar, bakteriyalar ta'sir qiladi.

Noqulay yillarda kech blight bilan yuqtirish mumkin.... Oldini olish uchun, ekishdan oldin ildiz mevalarni ekmoqchi, shuningdek, butalarni mis preparatlari bilan bir martalik davolash tavsiya etiladi.

Sanoat hasharotlari zararkunandalarga qarshi kurashish uchun ishlatiladi. Ular Kolorado qo'ng'izlari, shira, trips, kartoshka kuya ustida juda yaxshi ishlaydi. Sim qurtidan qutuling va ayiq yordam beradi dezinfektsiyalovchi eritmalar bilan tuproqni to'kib tashlash yoki ekish uchun maydonlarni davriy ravishda almashtirish.

"Elizaveta" eski, ammo mashhurligini yo'qotmayapti. Turli xil taomlarni tayyorlash uchun ideal bo'lgan ushbu qor-oq kartoshka iste'molchilarga juda yoqadi.

U sotish uchun o'stirilishi yoki shaxsiy iste'mol uchun saqlanishi mumkin... Tegishli g'amxo'rlik bilan kartoshka sizni hosil, g'ayrioddiylik va ildiz ekinlarining ajoyib tijorat fazilatlari bilan quvontiradi.

Kartoshka turlarining xususiyatlarini, fotosurati va "Yelizaveta" tavsifini o'rganib chiqib, uning hosilini ushbu videoklipda ko'rib chiqing:

Shuningdek, kartoshkaning pishib etish davri har xil bo'lgan navlari bilan tanishib chiqishingizni tavsiya qilamiz:

O'rta kechO'rtacha ertaMavsum o'rtasi
VektorGingerbread odamGigant
MotsartHikoyaToskana
SifraIlyinskiyYanka
DelfinLugovskoyBinafsha pushti
VinçSantaOchiq ish
RognedaIvan da ShuraDesiree
LasunokKolomboSantana
AvroraManifestTayfun
ScarbInnovatorAlvara
SehrgarTojShamol