Shuningdek

Rossiyalik selektsionerlar ishida yutuq sifatida tan olingan "Vektorli" kartoshka navining tavsifi

Rossiyalik selektsionerlar ishida yutuq sifatida tan olingan



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kartoshkadan yaxshi hosil olishga ta'sir qiluvchi asosiy omillardan biri bu to'g'ri tanlangan ko'chat materialidir. Kartoshkaning yangi istiqbolli navlaridan biri bu "Vektor" navidir.

Ushbu maqolada biz har tomondan "Vektorli" kartoshka navini - xususiyatlari, tashqi ko'rinishi, hosildorligi va etishtirish xususiyatlarini ko'rib chiqamiz.

Kartoshka "Vektor": navning tavsifi

Turli xil ismVektor
umumiy xususiyatlarrus tilidagi tanlovning mavsumiy o'rtalarida
Pishib etish davri80-100 kun
Kraxmalli tarkib17-19%
Savdoga mo'ljallangan ildiz mevalari92-143 gr
Butadagi tuplar soni8-13
Yo'l bering460-700 ts / ga
Iste'molchining fazilatlariezish va kraxmal qilish uchun mos yaxshi va ajoyib ta'm
Sifatni saqlash97%
Peel colorqaymoq
Pulpa rangiqaymoq
O'sayotgan mintaqalar afzalMarkaziy, Volgo-Vyatka, Markaziy qora er
Kasalliklarga qarshiliknavi kartoshka saratoniga chidamli, oltin kartoshka nematodiga moyil, tepada va ildizda kech kuyish holatiga moyil.
Rivojlanayotgan xususiyatlarstandart qishloq xo'jaligi texnologiyasi
MuallifA.G. nomidagi Butunrossiya kartoshka etishtirish ilmiy-tadqiqot instituti. Lorxa

Butalar past, yarim tik. Tepaliklarning barglari kichik, oraliq, quyuq yashil rangga ega. Gullar binafsha rangga ega, juda katta. Dumaloq oval shaklidagi ildiz mevalari, o'rtacha kattaligi, kartoshkaning massasi 92-143 g... Ildiz ekinlari kichkina ko'zlari bilan juda zich qizil teriga ega. Pulpa zich, suvli, och sariq rangga ega.

Naslchilik tarixi

Ushbu tur V.I. nomidagi Butunrossiya kartoshka dehqonchilik ilmiy tadqiqot instituti davlat ilmiy muassasasi mutaxassislari tomonidan etishtirildi. A.G. Lorxa Rossiya qishloq xo'jaligi akademiyasining Butunrossiya fitopatologiya ilmiy-tadqiqot instituti Davlat ilmiy muassasasi hamkasblari bilan birgalikda 1977-76 va Zarevo navlarini kesib o'tish orqali.

2014 yilda u Rossiyaning "Foydalanish uchun tasdiqlangan naslchilik yutuqlarining davlat reestri" ga kiritilgan.

Surat

Ushbu fotosuratlarda kartoshkaning "Vektorli" navi ko'rsatilgan:

Xususiyatlari

"Vektor" reestriga ko'ra Rossiyaning Markaziy mintaqasining sod-podzolik va torf-botqoq tuproqlarida etishtirish tavsiya etiladi.

Turli ekish paytidan boshlab o'rta mavsumga tegishli Savdoga yaroqli ildiz hosil bo'lishidan 80-100 kun oldin o'tadi. Ildizli ekinlarning to'liq pishishi uchun o'simlik rivojlanishining butun davri uchun samarali harorat yig'indisi 1400-1600 ° S, yog'ingarchilik miqdori kamida 300 mm (asosan, tup hosil bo'lish davrida) bo'lishi kerak.

Kartoshkaning o'rtacha hosildorligi 46 t / ga ni tashkil etadi, ob-havo sharoitlari eng maqbul bo'lganida natija 70 t / ga ga etadi.

Gigantning hosilini boshqa navlar bilan jadvaldagi ma'lumotlarga asoslanib taqqoslashingiz mumkin:

Turli xil ismYo'l bering
Gigant460-700 ts / ga
Margarita300-400 s / ga
Aladdin450-500 ts / ga
Jasorat160-430 s / ga
Go'zallik400-450 s / ga
Grenada600 s / ga
Styuardessa180-380 ts / ga
Vektor670 ts / ga
Motsart200-330 s / ga
Sifra180-400 s / ga

Hosilning sotish qobiliyati 90-98% ni tashkil qiladi, qishda saqlash paytida chiqindilar miqdori 5% dan oshmaydi.

Quyidagi jadvalda siz Gigant bilan taqqoslash uchun boshqa kartoshka navlarining asosiy muhim xususiyatlarining ko'rsatkichlarini topasiz:

Turli xil ismSotiladigan tuplarning vazni (gramm)Sifatni saqlash
Gigant92-14395%
Liga90-12593%
Milena90-10095%
Elmundo100-13597%
Serpanok85-14594%
Svitanok Kiev90-12095%
Sheri100-16091%
Bryansk nozikliklari75-12094%

Tarkib ildizdagi kraxmal 17-19% oralig'ida... Ildiz ekinlarining ta'm sifatlari yaxshi, mexanik ishlov berishda ildiz mevalari qoraymaydi, oshpazlik turiga ko'ra ular B guruhiga kiradi (o'rtacha hazm qilinadi). Xilma-xillik sanoatni qayta ishlashga yaroqlidir - chip ishlab chiqarish.

"Vektor" tepalari va tuplari. kech blight, virusli infektsiyalar, alternariya, oddiy qoraqo'tir, saraton kasalligini qo'zg'atuvchisi... Turli bantli va ajinlar mozaikasiga, barglarni kıvırmaya juda sezgir emas. Kartoshkaning oltin kist nematodasi tomonidan zararlanishiga eng sezgir.

Rivojlanayotgan xususiyatlar

Kartoshka ekilgan may oyining boshlarida.

Bahorgi sovuqni qaytarish davrida tepaliklarga zarar etkazmaslik uchun birinchi kurtaklarni to'liq qo'lda ushlab turish tavsiya etiladi (qo'lda yoki orqada yuradigan traktor yordamida). Ammo bu choralar ko'rilmasa ham, hosilga katta zarar yetmaydi.

O'sish davrida sizga kerak ikkita ildiz kiyimi mineral o'g'itlar. Qaysi o'g'itlar eng yaxshi ekanligi, o'simliklarni oziqlantirishga arziydigan narsa, ularni qachon va qanday qo'llash kerakligi, ekish paytida qanday qilib to'g'ri bajarish haqida ko'proq o'qing.

"Vektor" qurg'oqchilikka chidamli, qo'shimcha sug'orish (yog'ingarchilikdan tashqari) talab qilinmaydi. Malçlama begona o'tlarni nazorat qilish uchun juda yaxshi.

Kasalliklar va zararkunandalar

Kasalliklarni nazorat qilish asosan oltin nematodni yo'q qilishgacha kamayadi. Profilaktik tadbir sifatida bahor va kuzda ular amalga oshiradilar tuproqni ohak va maxsus preparatlar bilan qayta ishlash... Ekish materiallari ehtiyotkorlik bilan saralanadi va ta'sirlangan ildiz mevalari olib tashlanadi. Bir joyda kartoshka ekish orasidagi tanaffus kamida bir yil bo'lishi kerak.

"Vektor" ning asosiy afzalliklari - yaxshi mahsuldorlik, qurg'oqchilikka chidamlilik, yuqori ta'm - ushbu navning biznes fermerlari va havaskor bog'bonlar orasida keng tarqalishiga imkon berish.

Vektor ta'sir qilishi mumkin bo'lgan oltin nematod haqida ko'proq bilib oling:

Shuningdek, sizni kartoshka etishtirishning boshqa usullari bilan tanishtirishga ijozat bering: Gollandiyalik texnologiya, o't ochmasdan va tepaliksiz, somon ostida, qoplarda, bochkalarda, qutilarda. Bundan tashqari, erta navlarni qanday qilib to'g'ri etishtirish kerakligi, qaysi mamlakatlar kartoshka etishtirishda etakchi ekanligi va nega solanin xavfli ekanligi to'g'risida maqolalarni o'qing.

Jadvalda siz turli xil pishib etish davri bo'lgan kartoshka haqidagi materiallarga havolalarni topasiz:

Mavsum o'rtasiO'rtacha ertaO'rta kech
SantanaTiralarMelodiya
DesireeYelizavetaLorch
Ochiq ishVegaMargarita
Binafsha pushtiRomanoO'g'il
YankaLugovskoyLasunok
ToskanaTuleyevskiyAvrora
GigantManifestJuravinka